Gekon lamparci – słów kilka o terrarium

  Posted on   by   No comments

gekon_02

Podzielimy ten wpis na kilka punktów, w których postaramy się przedstawić fakty i obalić mity na temat hodowli gekonów lamparcich. Postaramy sie przekazac tutaj najważniejsze wiadomosci o hodowli i opiece, wykorzystując do tego całą naszą wiedzę i wieloletnie doświadczenie. Życzymy miłej lektury.

Terrarium

Jego wielkość jest odwiecznym sporem wśród hodowców. Jednak nie zamierzamy tutaj nikogo krytykować, ani podważać jego racji a tylko i wyłącznie opisać w jaki sposób postępujemy na naszej hodowli … i mamy nadzieję, że ułatwi Wam to życie.
Powinniśmy zacząć od pytania co jest najlepszym materiałem na terrarium: plastik, szkło czy drewno. Nie podamy Wam jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy z tych materialów jest na swój sposób dobry. Wszystko zależy w jakiej ilości oraz jak zamierzacie hodować swoje gekony. Poniżej postaramy się przedstawić plusy i minusy każdego z materiałów a wybór pozostawimy Wam:

  • szkło – najbardziej popularny materiał do budowy terrariów. Jego największą zaletą jest estetyka oraz stosunkowo niska cena. W dzisiejszych czasach istnieje wiele firm oraz sklepów zajmujacych sie klejeniem terrariów praktycznie na każdy wymiar. Plusem jest łatwość dezynfekcji oraz utrzymania higieny, zaś największym minusem waga oraz kruchość materiału.
  • drewno – najczęściej do produkcji terrariów tego typu uzywana jest sklejka lub płyta OSB. Wykonanie takiego terrarium jest tanie, a zarazem mając trochę zdolnosci manualnych można je wykonać samodzielnie. Gekony lamparcie są zwierzętami żyjacymi w suchym klimacie, więc nie będzie problemów z wilgocią w terrarium. Minusem przy terrariach z drewna jest chłonność zapachów, a takze dosyc ciężka ich dezynfekcja. Jednak można je wykonać na każdy wymiar co wielu z Was ułatwi ulokowanie ich na danej przestrzeni.
  • plastik – materiał, którego używamy na naszej hodowli. Plastikowe pojemniki sprawdzają się najlepiej przy dużej ilosci gekonów ze wzgledu na łatwość w czyszczeniu i dezynfekcji. Plusem jest ich znikoma waga oraz niska cena. Dostępne są także przeźroczyste a więc nie ma problemu z obserwacją naszych podopiecznych. Jedynym minusem, który można znaleźc to wymiary. Niestety cięzko znaleźć wymiary ktore każdemu z Was podpasują. Nam zajęło to prawie 5 lat aby trafić w to czego szukaliśmy, ale sie udalo.

Kolejnym dylematem jaki ma wiekszość hodowców jest wielkość terraium. Przez kilka lat hodowli gekonów lamparcich doszlismy po wielu testach do pewnych wniosków, dotyczących wielkości zbiorników oraz ilosci trzymanych w nim gekonów. Przedstawimy je w następujący sposob:

  • młode – młode gekony lamparcie należy trzymać osobno w niewielkich zbiornikach. Dla gekona który waży poniżej 40g najlepszy bedzie plastikowy pojemnik bądź małe terrarium o podstawie dna ok. 30×20 cm. Wysokośc nie niższa niż 10 cm
  • dorosły singiel – dorosłe gekony które trzymamy pojedyńczo zadowoli pojemnik lub terrarium o wymiarach podstawy dna 35×25 cm przy wysokości minimum 12 cm.
  • dorosła para – nie polecamy trzymać doroslych gekonów parami, ponieważ zazwyczaj tragicznie kończy się to dla samicy. Jednak jezeli zamierzacie trzymać np. 2 samice w jednym terrarium wymiary, które powinniście im zapewnić to wielkość zbiornika 50×30 przy wysokości nie mniejszej niż 20cm.
  • grupa hodowlana 1,2 – dla zestawu gekonów skladającego się z samca oraz 2 samic wystarczy terraium lub pojemnik powinien mieć wielkość dna 50×40 lub 60×30 oraz minimum 20cm wysokości.
  • grupa hodowlana 1,3 – jest to jedno z najlepszych rozwiązań jeżeli chodzi o trzymanie gekonów w grupach. Do takiej grupy najlepszym zbiornikiem będzie powierzchnia dna 60×40 a wysokość min. 20 cm.
  • grupa hodowlana 1,4 – dla takiej grupu należy przygotować pojemnik o wymiarach 70×40 oraz 20 cm wysokości.

W takich pojemnikach trzymamy swoje stada, w których mają się wprost rewelacyjnie.
{[Przykładowy pojemnik z naszej hodowli. Jest w nim wszystko co potrzebne gekonom: woda, mączniki, kryjówka, pojemnik do składania jajek oraz witaminy]}Wszystkie wielkości terrariów, które podalismy powyżej zostały sprawdzone na naszej hodowli, przez dłuższy okres czasu, dzięki czemu mamy pewność, że gekony w nich mieszkające będą miały się wyśmienicie. Oczywiście są to zbiorniki hodowlane, co proponujemy wziąść pod uwagę myśląc o terrarium dekoracyjnym, szczególnie przy wysokości oby Wasze terrarium nie wyglądało niekształtnie. Oczywiście możecie zastosować korekty wymiarów w swoich terrariach, ponieważ nie jest to ścisła norma, jednak są to sprawdzone przez nas metody, z których korzystamy od dłuższego czasu …. i nie zamierzamy ich zmieniać. Wybór oczywiście pozstawiamy Wam.
Kryjówka

Jest niezbędnym wyposażeniem w terrarium. Gekony lamparcie są zwierzetami o aktywnosci nocnej, więc w środowisku naturalnym caly dzień przesiaduja w swoich kryjówkach między skałami, aby po zmierzchu wyruszyc na łowy. Dlatego też w terrarium powinniśmy zapewnić im odpowiednią kryjowke. Do tego celu nadaje się np. pudełko po margarynie, rolka po ręczniku kuchennym lub po prostu odwrócone plastikowe pudełko. Oczywiście możecie zakupić sobie dekoracyjne kryjowki aby pasowały do wnętrza Waszego terrarium. To juz tylko sprawa gustu, dekoracji oraz mozliwości finansowych. Dla gekona jednak nie ma najmniejszego znaczenia czy przebywa w kryjówce z pudełka po margarynie czy firmowej kryjówce za 100 zł.
————————————
Linienie

[Gekon w trakcie linienia. Pozostałość wylinki na głowie trzeba zdjąć. Szczególną uwagę trzeba poświecić otworom nosowym, aby nie pozostały w nich fragmenty naskórka.]Jest to proces zmieniania naskórka u gekonów. Jego częstotliwość zależy od wieku gekona, temperatury otoczenia oraz warunków zewnętrzych. Niestety nie da się określić co jaki czas zachodzi ten proces. U młodych gekonow w okresie wzrostu jest on częstszy, zaś u dorosłych wystepuje on rzadziej. Gekony lamparcie z reguły zjadają swoja wylinke. Jest to najprawdopodobniej zwiazane z tym, aby nie zostawiać po sobie śladów, które mogłyby ściągnąć na nie drapieżnika. Czasem jednak zdarza się, że gekony nie zjadają swojej wylinki, jednak nie ma się w takim przypadku czym przejmować.

Szczególną uwagę podczas linienia nalezy zwrócić na palce, otwory nosowe, okolice kloaki oraz końcowkę ogona. Jeżeli zaniedbacie lub przegapicie wylinke u swojego gekona musicie sprawdzić czy nigdzie ona nie pozostała. Wystarczy kilka dni aby stwardniała i spokowowała np. martwicę palców lub końcówki ogona. Do tego celu zrobiliśmy dla Was specjalnie zdjęcia aby przedstawić najbardziej newralgiczne punkty. Na zdjęciach tych publikujemy czym może skończyc sie kilka dni zaniedbania. Najlepszym wyjściem jest włożenie do kryjowki miseczki z wilgotnym włóknem kokosowym. Gekon, który tam przebywa ma łapki na wilgotnym wlóknie kokosowym co niesamowicie pomaga mu przy linieniu. Jest to bardzo dobry sposób dla małych gekonów trzymanych na ręcznikach papierowych. Dla dorosłych z reguły wystarcza pojemnik do składania jajek który będzie pełnił tą samą funkcje. Jeżeli jednak zdarzy Wam sytuacja, że pomimo rad, które podalismy wyżej jednak gekonowi pozostanie wylinka na koncówkach palców, najlepszym sposobem aby mu pomóc jest 15 minutowa kapiel w letniej wodzie (ok 1-2cm wody) Po namoczeniu się palców należy delikatnie zdjąć pozostalości wylinki z palców. Mamy nadzieje, że te rady pomogą Wam mieć gekony z całymi paluszkami.

[Jedno z najbardziej newralgicznych miejsc przy procesie linienia. Nalezy pamiętać aby pomóc gekonwi, zdejmując mu wylinkę z końcówek palców jeżeli nie poradzi sobie z tym sam. ][Na tym zdjęciu prezentujemy gekona, który stracił końcówę palca poprzez zaniedbanie po wylince. Mamy nadzieję, że da Wam to do myślenia. ]

.

[Kawałek niezjedzonej wylinki, pozostawiony przez gekona w terrarium][Spodek z wilgotnym włóknem kokosowym w kryjówce to bardzo dobry sposób aby gekon nie miał problemów z linieniem. ] ————————————
Pojemnik do składania jajek

każdym terrarium gdzie posiadacie dorosłe gekony powinien znaleźć się pojemnik z otworem wejściowym wypełniony wilgotnym włóknem kokosowym, wermiculitem lub mieszanką wermiculitu i perlitu. Pojemnik ten będzie spełniał trzy funkcje: oczywiście pojemnika do składania jejek, kryjówki oraz ma służyć pomocą przy linieniu gekonów.

Należy pamiętać aby kontrolować wilgotność substratu w pojemniki i nie dopuszczać do jego przesuszenia. Wielkość pojemnika jaką powinniśmy zapewnić dla grupy 1.4 to ok. 25×15 cm.
————————————
Woda

Niezbędna w każdym terrarium z gekonem. Wodę podajemy w płytkiej miseczce. My na naszej hodowli podajemy wode z kranu, jednak woda z naszego ujęcia ma jedne z najlepszych właściwości w kraju. Tak więc podając swojemu gekonowi wodę możecie np. podawać niegazowaną wodę mineralną, jeżeli nie macie pewności do tego co leci z waszego kranu. Wodę należy codziennie zmieniać na świeżą.
————————————

Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *