Gekon lamparci – czym karmić ?

  Posted on   by   No comments

12528779_655863764553135_8367204_o

Pokarm

Gekony lamparcie jedzą w terrarium mączniki, świerszcze, drewnojady, mole woskowe oraz noworodki mysie. Jest kilka sposobów karmienia. Dwa podstawowe to żywienie gekonow mącznikami lub świerszczami. Na naszej hodowli gekony są żywione tylko i wyłacznie mącznikami. Po kilku latach karmienia gekonów swierszczami spróbowaliśmy przejść na karmę mącznikiem. Efekty były zaskakujaco dobre. Nasze gekony szybciej rosną i lepiej wygladają. Nie zauważyliśmy róznicy w długosci zycia pomiędzy dietą opartą na mącznikach a świerszczach. Poniżej przedstawimy Wam plusy i minusy świerszczy i mączników abyście sami mogli dokonac wyboru

Zalety:
Mącznik jest stosunkowo tanim i łatwo dostępnym pokarmem. Można go łatwo przechowywać przez kilka tygodni. Nie jest to skaczący pokarm, dzięki czemu nie ma możliwosci ucieczki z terrarium no i nie ćwierka.

Wady:
Jedna miska więcej do mycia. Przy nieodpowiedniej misce jezeli się z niej wydostaną, zagrzebią się w podłożu. Są mniej ruchliwe niż swierszcze co nie pasuje niektórym gekonom.

Zalety:
Są bardzo ruchliwym pokarmem co pobudza zmysly u gekonów. Niektóre maluszki nie chcą jeść mącznika, a świerszcze atakują od razu. Ma to właśnie związek z ich ruchliwością.

Wady:
Niezjedzone swierszcze nalezy wyjmowac z terrarium, ponieważ mogą zrobić krzywdę gekonowi. Świerszcz to mistrz ucieczki – więc musicie się przygotować, że będą Wam czasem biegać po domu. No i ćwierkają co o 2 w nocy czasami moze doprowadzić Was do szału.

Decyzję o wyborze pokarmu zostawiamy Wam, jednak musicie pamętać, że to gekon ma regulować sobie na niego zapotrzebowanie a nie Wy. Nie martwcie się – gekony się nie przejedzą.

Witaminy

Są jedną z najważniejszych spraw w hodowli gekonow lamparcich. Pokarm, który podeajecie swoim gekonom nie jest w pelni wartościowy, dlatego też nalezy uzupełniać ich dietę w suplementami i preparatami witaminowymi. Na naszym rynku jest coraz więcej produktow przeznaczonych dla gadow, jednakże na naszej hodowli używamy tylko i wyłącznie preparatów niemieckiej firmy Nekton Produkte Gunter Enderle. Przetestowaliśmy wszystkie dostępne w Europie produkty witaminowe i nasz wybór padl na firmę Nekton. Oczywiscie możecie podawać preparaty innych firm, wybór jak zawsze należy do Was. Należy jednak pamiętać, że preparaty bardzo różnią się od siebie składem i proporcjami. My strosujemy połączenie Nekton MSA oraz Nekton REP. Przy podawaniu tych preparatów nie jest potrzebne juz podawanie sepii. Gekony powinny mieć stały dostęp do tych preparatów w miseczce jak na powyższym zdjęciu, ponieważ każdy z gekonów ma inne zapotrzebowanie na wapno i minerały, a więc jeden moze podjadać ich sporo, drugi prawie wcale. Oczywiście nie możecie zapomnieć posypywać owadów karmowych preparatami mineralno witaminowymi. U nas posypuje się każdą porcje mącznika, którą podajemy.

Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *