Gekon lamparci – ogrzewanie, oświetlenie

  Posted on   by   3 comments

gekon_02

Ogrzewanie / Oświetlenie

Gekony lamparcie są jak wszystkie gady zwierzętami zmiennocieplnymi, co oznacza, że od temperatury otoczenia uzależniona jest ich temperatura ciała. Powinna się ona wahać w przedziale między 26 a 32 przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Najlepszym rozwiazaniem jest ogrzanie terrarium kablem grzewczym lub matą grzewczą podłączoną pod termostat. Rozkładamy ją na jednej części terrarium aby Wasz gekon miał mozliwść wyboru temperatury w jakiej się chce znajdować. W takim celu w jednej części terrarium powinna panować tempertatura 32-33 stopni zaś w innym ok 26-27. Wielu z Was myśli teraz: A co ze spadkami nocnymi temperatury do 18-20 stopni. Niektórzy je stosują – my nie. Zaobserwowaliśmy, że gekony lamparcie a szczególnie odmiany barwne duzo lepiej trzymają się w wyższych temperaturach bez spadku nocnego i mają wyraźniejsze bardziej nasycone barwy. Nie zaobserwowaliśmy także żadnej różnicy w plodnosci oraz długosci życia gekonów przy takim przedziale temperatur a temperaturach ze spadkiem w nocy. Oczywiscie wybór należy do Was, ponieważ to Wy będziecie sprawować opieke nad swoimi gekonami i Wy jesteście za nie odpowiedzialni.

Oświetlenie gekonów lamparcich ze wzgledu na ich nocny tryb życia jest zbędne, pod warunkiem, że macie zainstalowane prawidłowe ogrzewanie. Oczywiscie nic nie stoi na przeszkodzie aby oświetlić terrarium delikatna żarówką np. 15/25W aby stworzyć w nim inny klimat wizualny. Jeżeli planujecie oświetlenie najlepiej je zwiesić aby było jak najniżej (max 10cm do dna) poniewaz światło punktowo skupi sie w danym miescu przez co gekony nawet po jego zgaszeniu beda mogły się wygrzać w miejscu na które cały dzień ono świeciło. W terrarium z gekonami lapmarcimi nie używa się oświetlenia emitującego promieniowanie UVB, ponieważ gekony te w naturalnym środowisku nie wychodzą w dzień ze swoich kryjowek i nie mają kontaktu ze słońcem. A więc oświetlenie UVB, czerwone czy niebieskie żarówki emitujące światło księżyca czy inne tam komercyjne wymysły są Wam calkowicie zbędne …. chyba, ze nie macie co robić z gotówką. Oczywiście wybór pozostawiamy dla Was, jednak kategorycznie przestrzegamy przed używaniem oświetlenia UVB u gekonów odmian albinotycznych.

3 comments

  1. Motylandia pisze:

    Ogromne dzięki!!! „uratowałam” lamparta w kiepskiej kondycji :/ ale kilka lat temu miałam tylko G. leśnego, a jego potrzeby znacznie się różnià od g. lamparciego… więc teraz, aby poprawić stan mojego nowego podopiecznego, czytam wszystkie dokładne opisy budowy terra i wymagań gekona! ten artykuł bardzo mi pomógł! Pozdrawiam ciepło!
    – cały czas początkująca terrarystka 😉

  2. Juliaa pisze:

    Czy jeżeli w mieszkaniu temperatura wynosi ponad 24 stopnie to potrzebne jest ogrzewanie terrarium?

Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *